Jak czyścić płaszcz?

Jak postępować, aby nasz wełniany płaszcz długo zachował świeżość? Wełniany płaszcz wbrew powszechnej opinii nie jest trudny w pielęgnacji. Ubranie, o które odpowiednio dbamy zachowa świeżość przez długi czas. Oto podstawowe zasady, o których należy pamiętać podczas użytkowania płaszcza i usuwania niewielkich zabrudzeń.

1. Regularne wietrzenie ubrania.


Wełna ze względu na swoje naturalne właściwości do samooczyszczania nie wymaga częstego prania. Wełniana tkanina nie chłonie zapachów, a zabrudzenia i wilgoć nie wnikają głęboko w jej strukturę. Regularne wietrzenie i trzepanie ubrania pozwoli zachować świeżość. Wełniany płaszcz należy trzepać bardzo delikatnie wywrócony na lewej stronę, aby zapobiec uszkodzeniom guzików.
2. Szczotkowanie płaszcza


Lekko zabrudzony płaszcz wełniany można oczyścić za pomocą suchej lub delikatnie wilgotnej szczotki z włosia lub szmatki. Szczotkowanie płaszcza suchą szczotką pozwoli na usunięcie kurzu, delikatnych włosków i niewielkich zabrudzeń. W niektórych przypadkach wystarczy użycie wałka do usuwania zabrudzeń z garniturów. W przypadku używania wilgotnej szczotki, należy mieć na uwadze, aby nie namoczyć za mocno tkaniny, gdyż grozi to zdeformowaniem ubrania. Wodę można dodatkowo rozrobić  z octem, co pozwoli lepiej oczyścić trudniejsze zabrudzenia (maksymalnie jedna łyżka octu na 1 litr wody)


Ważne, aby szczotkować płaszcz zgodnie z kierunkiem włosia. Najczęściej jest on ułożony od góry ubrania do dołu. Nie można szczotkować płaszcza pod włos, gdyż może to uszkodzić materiał.
3. Suszenie ubrania


Lekko wilgotny płaszcz po szczotkowaniu lub powrocie z deszczowego spaceru można suszyć w pozycji pionowej na wieszaku. W przypadku większego zamoczenia ubrania należy je suszyć w pozycji poziomej np. na ręczniku, aby nie spowodować odkształceń tkaniny. Po wstępnym wysuszeniu można dopiero przełożyć płaszcz na wieszak. Suszenie płaszcza powinno odbywać się z dala od źródeł ciepła, gdyż również może spowodować odkształcenia tkaniny.4. Usuwanie trudnych zabrudzeń - jeśli prać to tylko chemicznie


Podczas użytkowania ubrania mogą powstać zabrudzenia, których nie można usunąć samodzielnie, lub konieczne jest odświeżenie ubrania w całości. W takim przypadku zalecamy skorzystanie z usług pralni chemicznej. Płaszcze wełniane nie powinny być poddawane działaniu dużej ilości wody, a nieumiejętne czyszczenie większych zabrudzeń może skończyć się zniszczeniem ubrania. Warto skorzystać z usług profesjonalistów i mieć pewność, że nasz płaszcz zachowa formę, będzie czysty i gotowy do następnego sezonu.