Wełna i jej rodzaje - jak powstają tkaniny premium?

Kaszmir, moher, flausz, alpaka, tweed. Wybór odpowiedniego materiału na Twoje ubranie może być naprawdę trudny, tym bardziej, że ich nazewnictwo jest często błędnie używane. Aby pomóc w dokonaniu wyboru przygotowaliśmy serię artykułów, które wyjaśnią, czym różnią się od siebie poszczególne materiały.

Wełna i tkanina - czy to to samo?

W tym tekście omówimy najbardziej popularne rodzaje wełen używanych do produkcji produkcji materiałów, czyli tkanin płaszczowych, ich cechy charakterystyczne, pochodzenie  i właściwości. Rodzaje tkanin, z które produkuje się z wełnianych włókien opisaliśmy w artykule “Tkaniny wełniane”.  Tkaniny wełniane składają się włókien, które powstają z okrywy włosowej (sierści zwierząt), zmieszanych (lub nie) w odpowiednich proporcjach i utkanych według założonego splotu nitek wątku i osnowy.

Wełna różni się przede wszystkim tym, od jakiego zwierzęcia pochodzi okrywa włosowa wykorzystywana do jej produkcji. Każda z nich posiada inne cechy charakterystyczne i właściwości. Najbardziej popularna wełny produkuje się z sierści owiec, kóz, lam, a nawet królików. 

Bez względu na pochodzenie wełna ma pewne wspólne cechy: 

  • ogrzewa,
  • pozwala skórze oddychać,
  • nie gniecie się,
  • jest elastyczna i wytrzymała ,
  • jest odporna na zabrudzenia.


Wełna owcza

Najpopularniejsza odmiana wełny oznaczana jest przez producentów odzieży po prostu, jako wełna (wool). Jeśli w składzie ubrania znajdziemy takie oznaczenie, możemy być prawie pewni, że pochodzi ona od najbardziej znanej nam wszystkim owcy domowej.


Owca domowa

Często producenci tkanin wykorzystują do ich produkcji wełnę pozyskiwaną w specjalny sposób. Doskonałym przykładem jest Virgin Wool, czyli wełna dziewicza. Oznaczeniem Virgin Wool sygnowane są wyroby, w których skład wchodzi co najmniej 30 % wełny pochodzącej z pierwszego strzyżenia jagniąt. Dzięki wełnie dziewiczej tkaniny zyskują niezwykłą delikatność. 

W Lanavelle naszym priorytetem jest jakość wykonywanych płaszczy, stąd w naszej ofercie znajdują się jedynie tkaniny, zawierające minimum 80 % wełny. 

Jakie są pozostałe rodzaje wełen?

Kaszmir

Włókno włosowe wykorzystywane do produkcji kaszmiru pochodzi od kóz kaszmirskich, które żyją głównie w Mongolii i Himalajach. Jest to jeden z najdroższych surowców premium wykorzystywanych w przemyśle odzieżowym. Dlaczego tak jest? Jedno zwierze jest w stanie dostarczyć niewiele ponad 150 gram puchu kaszmirowego. Delikatne włókna pozyskiwane są ręcznie z wełny żywych owiec wydobywanej spomiędzy grubszych włosów zwierzęcia w procesie skubania i wyczesywania podczas wiosennego okresu linienia. Dodatkowo na cenę kaszmiru wpływa fakt, że hodowla kóz kaszmirowych nie jest możliwa w innych warunkach klimatycznych niż wysokogórskie.  Zwierzęta, aby wykształciły puchową warstwę izolacyjną muszą żyć w temperaturze dochodzącej minus 40 stopni.


Owce w Himalajach

Tkaniny kaszmirowe mają charakterystyczny połysk, są bardzo delikatne, lekkie, miękkie i bardzo przyjemne w dotyku. Ubranie z dodatkiem kaszmiru pięknie się układa, jest elastyczne, a ponadto cechuje się doskonałą przepuszczalnością powietrza i właściwościami izolującymi, gdyż kaszmir jest parę razy cieplejszy od wełny owczej. Większość tkanin kaszmirowych dostępnych na rynku posiada w swoim składzie dodatek ok 5 - 15 % kaszmiru. Materiały wykonane w 100% z kaszmiru są bardzo bardzo ekskluzywne i kosztowne.


Wełny z dodatkiem 20% kaszmiru, z których można zamówić u nas płaszcz. Zobacz więcej

Merino Wool

Wełna typu merino pochodzi od owiec merynowskich. Charakteryzuje się wysoką jakością, jej włókna są elastyczne i wytrzymałe. Merino w dotyku jest bardzo miękka, puszysta, a ubrania wykonane z niej “nie gryzą”. Uznawana jest również za wełnę klasy premium. Większość wełny marynowskiej pochodzi z Australii, gdyż tam żyją owce, które muszą przystosować się do trudnych warunków klimatycznych, gdyż temperatury sięgają od 40 do minus 20 stopni. Dzięki temu wełna merino posiada doskonałe właściwości przepuszczania powietrza i ogrzewania. Tkaniny z wełny merynoskiej wykorzystywane są najczęściej do produkcji garniturów oraz popularnej ostatnio bielizny termoaktywnej. 


Na archiwalnym zdjęciu z 1905 roku owca typu merynos i jej warunki życia w Australii

Moher

Podobnie jak kaszmir, moher jest wełną pochodzącą z sierści kóz. Kozy angorskie, z których sierści produkuje się moher, strzyże się nawet dwa razy rocznie. Włókna moheru są zakręcone, długie o charakterystycznym połysku, który nadaje tkaninom eleganckiego charakteru. Tkaniny moherowe lub z jego dodatkiem są miękkie, puszyste i delikatne. Wyroby z moheru mają jednak swoje wady, gdyż mogą się filcować i zmieniać kształt, dlatego większość tkanin w przemyśle odzieżowym wykorzystuje dodatek jedynie 15 % moheru, który nada materiałów i szlachetnego wyglądu, a nie wpłynie negatywnie na jego strukturę.  Ubrania moherowe wymagają starannej pielęgnacji.


Charakterystyczna włóczka z moheru

Angora

Nazwa angory sugeruje, że tak jak moher wełna ta wytwarzana jest z wełny kóz angorskich, lecz nic bardziej mylnego - angora to wełna powstała z sierści króliczej. Króliki angorskie hodowane są w Europie i Azji, a strzyżone nawet 4 razy rocznie. Tkaniny z domieszką angory są bardzo miękkie, posiadają charakterystyczny meszek. Ma naturalnie gęsty splot przy czym pozostaje miękka i lekka.  Występuje najczęściej jako domieszka do wełny lub innego materiału.


Króliki angorskie

Alpaka

Alpaka to wełna powstała z okrywy włosowej lam.  Zwierzęta te pochodzą ze górskich szczytów And  znajdujących się w Ameryce Południowe  i strzyżonych są co dwa lata. Hodowle Alpak z roku na rok zyskują na popularności i można je spotkać nawet w Polsce.  Zwierzęta te ze względu na swoje pochodzenie wykształciły włosie odporne na silne wiatry i mroźne temperatury, dzięki czemu wyroby zawierające wełnę alpakę doskonale izolują, mają lekko dłuższy włos i są bardzo miękkie.  Wełna z Alpaki występuje naturalnie w około 20 wariantach kolorystycznych, więc nie zawsze jest poddawana procesowi farbowania i można ją spotkać w naturalnym kolorze. Lamy, z których sierści wyrabiana jest wełna występują w dwóch odmianach huacaya oraz suri. Z pierwszej z nich produkuje się tradycyjną wełnę alpakę, a z drugiej suri alpakę, która jest jeszcze bardziej delikatna, lecz bardzo rzadka ze względu na niewielką populację zwierząt. 


Lamy żyjące w Andach.

Wełna wielbłądzia

Wełna wielbłądzia uznawana jest za najbardziej wytrzymałą spośród wełen używanych do produkcji płaszczy. Wielbłądy żyją w bardzo trudnych warunkach pustynnych, gdzie w dzień temperatury sięgają do ponad 40 stopni, nocą osiągają wartości ponad minus 20 stopni. Ponadto zwierzęta te narażone są na działania  silnych wiatrów pustynnych zawierających ziarna piasku. Jej włókna naturalnie przystosowały się do tych ekstremalnych warunków. Są puste w środku, dzięki czemu tworzy podwójną warstwę zawierającą naturalny izolator, jakim jest powietrze. Ma bardzo dużą zawartość lanoliny, która pomaga wielbłądom utrzymać swoją sierść w dobrej kondycji i pomimo swojej wytrzymałości jest delikatna i bardzo przyjemna w dotyku.  Wełnę wielbłądzią pozyskuje się, podobnie do wełny kaszmirowej, poprzez wyczesywanie włosów wielbłąda. Najczęściej nie jest ona barwiona i to właśnie od jej koloru pochodzi nazwa koloru kamelowego.Tagi

  • materiały
  • skład